GLUTATION

GLUTATION


Wysokowartościowy proteinowy koncentrat laktoalbuminy Unikalny skład produktu: 80% laktoalbuminy, 18% włókna jabłkowe, owoce wiśni  Acerolla, wit. E, C, B1, B2, B12, niacyna, kwas pantorenowy, wapń /kofaktory metabolizmu aminokwasów.      

Odpowiedź na pytania:
- dlaczego ma tak istotny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i poprawę stanu zdrowia w przypadku wielu chorób,
- jaki jest mechanizm działania,    

Łańcuch laktoalbuminy zawiera wszystkie aminokwasy. Skład aminokwasowy jest najbardziej zbliżony do składu aminokwasowego białek ustrojowych w organizmie człowieka i posiada najwyższą wartość biologiczną BV 104 . /Najwyższą przyswajalność przez organizm człowieka w stosunku do innych białek/  Ważne – laktoalbuminy są niezdenaturyzowane!    
Laktoalbuminy posiadają potrzebne aminokwasy do budowy mięśni: Izoleucyna, Walina i Leucyna oraz aminokwas Tryptofan niezbędny do tworzenia serotoniny w mózgu – ważnej w regulacji zarządzania nastrojem i stresem. Natomiast do jednych z najważniejszych z pośród 18 aminokwasów zawartych w laktoalbuminie należą: L-Cysteina, L-kwas glutaminowy i L-Glicyna,  które są potrzebne do wytwarzania w komórkach GLUTATIONU tzw. prekursory.
Aby lepiej zrozumieć wpływ produktu VIANESSE BODY SHAPE na stan naszego zdrowia , zachęcam do zapoznania się / w dużym skrócie/  z rolą jaką odgrywa w naszym organizmie GLUTATION.

G S H  – Glutation

Jest wytwarzany w każdej komórce z trzech aminokwasów: glutaminy, L-cysteiny, glicyny.         W ciągu najbliższych lat nazwa GLUTATION stanie się tak samo znana jak „cholesterol” czy „witamina”. Nasze życie zależy od glutationu. Bez niego nasze komórki umarłyby wskutek nagromadzenia się toksyn i braku obrony przed stresem oksydacyjnym. Nasz organizm byłby bezbronny wobec bakterii, wirusów i nowotworów. Wiele systemów obronnych organizmu, w tym witaminy C i E, jest silnie uzależnionych od tej niezwykłej molekuły.
Glutation jest podstawą odpowiedzi immunologicznej. System immunologiczny jest w ciągłym zagrożeniu patogenami – czynnikami wywołującymi uszkodzenia komórek, efekty toksyczne i choroby. Ich neutralizacja wymaga stałej dostawy glutationu. Setki artykułów opisują, jak podniesienie glutationu pozwala zwalczać schorzenia towarzyszące starzeniu.
Odgrywa kluczową rolę w układzie sercowo-naczyniowym. W układzie trawiennym pomaga zwalczać stany zapalne jelit , zapalenie wątroby, zapalenie trzustki i wrzody. Jasno opisana została jego rola w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych. Glutation pomaga przeciwdziałać karcogenezie /transformacji normalnych komórek w komórki nowotworowe/,     eliminując karcogeny i matageny z organizmu oraz opóźniając procesy oksydacyjne uszkadzania DNA i innych wrażliwych struktur wewnątrzkomórkowych. W pulmonologii podnoszenie poziomu GSH /n-acetylocysteina, L-cysteina/ jest wykorzystywane od lat. Udowodniono jego pozytywny udział w wielu funkcjach metabolicznych w tym w cukrzycy, obniża poziom cholesterolu.


Glutation jest potoczną nazwą dwusiarczku glutationu, określanego skrótem GSH.  „SH” oznacza kluczową aktywną grupę sulfhydrylową. Glutation jest trójpeptydem. W komórkach wytwarzany jest z trzech substratów – aminokwasów: glicyny, glutaminianu (kwasu glutaminowego) i najważniejszej cysteiny. Najważniejszym składnikiem jest cysteina. Cysteina musi być dostarczona w przyswajalnej formie, najlepiej jako cząsteczka białka.
Podstawowe funkcje metaboliczne glutationu.
wzmocniona funkcja odpornościowa – synteza białek                            
eliminacja toksyn – synteza prostaglandyn                                                    
eliminacja karcogenów – synteza leukotrienów                                                
antyoksydacyjna obrona komórek  - transport aminokwasów                                      
obrona przed promieniowaniem jonizującym – aktywacja i regulacja enzymów synteza i naprawa DNA

  • ANTYOKSYDANT – glutation jest najsilniejszym antyoksydantem naturalnie występującym w naszym organizmie. Efektywność takich antyoksydantów jak wit C i E zależy od glutationu.
  • DETOKSYKATOR – wiele toksyn jest eliminowanych z organizmu przy udziale układu enzymatycznego współdziałającego z GSH. Stężenie glutationu jest najwyższe w wątrobie, głównym organie odpowiedzialnym za detoksykację.
  • STYMULATOR UKŁADU IMMUNOLOGICZNEGO – poprawne funkcjonowanie układu immunologicznego zależy od GSH. Tworzenie i utrzymywanie limfocytów T,  stanowiących pierwszą linię obrony przed infekcjami.

Prekursory glutationu.

Co możemy zrobić, aby utrzymać lub zwiększyć poziom GSH? Mogą tego dokonać niektóre farmaceutyki, jak również związki pochodzenia naturalnego. Jedzenie samego glutationu jest bezużyteczne. Chemiczna struktura glutationu nie jest w stanie przetrwać procesów trawienia. Organizm wytwarza GSH wewnątrzkomórkowo, wykorzystując jego prekursory obecne w pożywieniu. Glicyna i glutamina są łatwo dostępne w diecie, ale znacznie trudniej o białka bogate w cysteinę. Cysteina, aminokwas zawierający siarkę, jest odpowiedzialna za aktywność biologiczną całej cząsteczki. Cysteina jako wolny aminokwas ma problem z przenikaniem z układu pokarmowego do komórek. Musimy więc przyjmować cysteinę w postaci odpornej na degradację. Cysteina pochodzi z takich źródeł białka, jak: jajka, surowe mleko, niezdenaturyzowane białko serwatki oraz w małych ilościach z innych pokarmów.
NAC (N-acetylocysteina) jest prekursorem glutationu, pochodna aminokwasu L-cysteiny z przyłączoną resztą acetylową. Inne prekursory: metionina, melatonina, glutamina, kwas liponowy, sylimaryna (ostropest plamisty), dekarboksylaza ornitynowa oraz bioaktywne białka serwatki. Kofaktory uczestniczące w produkcji GSH: selen, wit B1, B2, kwas foliowy,wit C i E.
Glutamina jest kluczowa w metabolizmie i utrzymywaniu funkcjonowania mięśni. Jest także najważniejszym składnikiem odżywczym dla komórek wyścielających przewód pokarmowy. Podczas stresu lub ciężkiej choroby może spaść poziom glutaminy. Dobrymi źródłami glutaminy są: surowy szpinak, natka pietruszki, kurczaki, ryby, wieprzowina i wołowina.
Kwas liponowy /zwany alfa-liponowym/ jest kluczowy w regeneracji zredukowanego glutationu (GSH). Badania udowodniły dobroczynne działanie kwasu liponowego w cukrzycy, chorobach wątroby po udarze lub ataku serca. Kwas liponowy poprawia wytrzymałość i przyspiesza leczenie kontuzji u kulturystów.

Białka serwatki. Najpowszechniej dostępna serwatka pochodzi z mleka krowiego. Surowe mleko zawiera od 5 do 10% białka, z czego 80% stanowi kazeina, a 20% białka serwatki. Bioefektywność produktu zależy od stopnia denaturyzacji białka. Denaturyzacja odnosi się do rozpadu struktury białka, która może nie wpływać na jego wartość odżywczą, ale wpływać na działanie biologiczne (bioaktywność) w organizmie. Nim produkty mleczne trafią na nasz stół, całkowicie tracą aktywność biologiczną, chociaż zachowują wartość odżywczą. Produkty pasteryzowane całkowicie tracą użyteczność jako prekursory glutationu. Aby utrzymać te prekursory w aktywnej biologicznie formie, muszą być stosowane specjalne metody ekstrakcji białek serwatki z mleka, a proces ten musi być dokładnie monitorowany. Stężenie białka w produktach pochodzących z serwatki waha się od 20 do 90 proc. Produkty te różnią się stopniem denaturyzacji lub rozpadu prekursorów GSH. Niektóre z nich są aktywne biologicznie. Większość nie jest.
Lactoalbuminy

Na początku lat 80 na Uniwersytecie McGilla w Montrealu odkryto aktywność biologiczną białek serwatki. Opublikowano dużą ilość prac naukowych na temat zastosowania podnoszących poziom glutationu właściwości białek serwatki w terapii wielu różnych chorób.
O jakości produktu decyduje zwartość odpowiednich frakcji białek serwatkowych. Podstawową informacją , jaką należy przypomnieć jest fakt występowania w białku serwatkowym mleka krowiego frakcji białek z grupy laktoglobulin, które nie występują w mleku kobiecym. Dlatego też ich skład aminokwasowy jest różny od składu aminokwasowego białek z grupy laktoalbumin, będących podstawą białek zawartych w mleku kobiecym (uznanym przez FAO/WHO za białko wzorcowe). W wysokiej jakości odżywkach białkowych , metodami objętymi patentem zostaje zminimalizowana ilość frakcji białek laktoglobulin. Biorąc pod uwagę, że w mleku krowim laktalbuminy jest trzykrotnie mniej niż laktoglobuliny, oraz koszt oddzielania tych frakcji – produkt zawierający laktoalbuminy musi mieć zdecydowanie wyższą cenę.
Laktoalbuminy podnoszą poziom glutationu,  są naturalnym źródłem biodostępnej Cysteiny oraz innych aminokwasów potrzebnych do budowy nowych komórek w naszym organizmie.
Produkt Vianesse Body SHAPE 270 gram posiada status suplementu diety i potwierdzone zgłoszenie do GIS zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Polecam również uwadze preparat Immunocal 30 sasz.

Glutation twój klucz do zdrowia
mgr farm.Eugeniusz Bukiewicz




powrót

Copyright FARMED - Świat Zdrowia 2010©

Projekt i wykonanie: WEBMEDIO